Müezzinoğlu'ndan flaş vatandaşlık açıklaması

kanaltürk tv

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, Balkan ülkelerinden göçenlere seslendi. Müezzinoğlu: Annesi babası vatandaş olan, birinci derece yakınları vatandaş olamamış olanları inşallah onları toplu bir şekilde vatandaşlığa almanın gereklerini önümüzdeki aylarda yapacağız.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  "Annesi babası vatandaş olan, birinci derece yakınları vatandaş olamamış  olanların istisnai vatandaşlıkla ilgili müracaatlarını BALGÖÇ dosya halinde  tamamlayacak ve inşallah onları toplu bir şekilde vatandaşlığa almanın  gereklerini önümüzdeki aylarda yapacağız." dedi. 
 

Bakan Müzzenoğlu, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği  (BALGÖÇ) tarafından Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen iftar  programına katıldı.
 
Müzezzinoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Biz bu ülkenin, bu büyük Türk  milletinin asli unsurlarıyız. Biz bu büyük Türk milletine, büyük önder Mustafa  Kemal Atatürk'ün 'muasır medeniyet seviyesinin üzerinde yer yakışır' hedefine  birlikte yürüyen, birlikte katkı sağlayan bir anlayışın mensuplarıyız."  ifadelerini kullandı.
 
Göçmenlerin, genç cumhuriyetin geçmişinden kuruluşuna, kuruluşundan  bugüne hep alın ve akıl terlerinin bulunduğunu, gönül sızılarının olduğunu ifade  eden Müezzinoğlu, "Bir taraftan bu büyük milletin muasır medeniyet seviyesinin  üzerindeki hedeflerine yürümesinde katkı sağlarken diğer taraftan yüreğimiz de  Balkanlar'daki soydaşlarımıza, kardeşlerimize, Balkanlar'da bıraktığımız  değerlere sızladı. O değerlerin acısını yüreğimizde hissettik. Onların  sıkıntılarını kendi sıkıntılarımız bildik. Türkçemizdeki o güzel söz gibi  'dertler ve sıkıntılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklarsa paylaşıldıkça çoğalır'  dedik ve her geçen gün sıkıntıları paylaşarak birlikte büyüteceğimiz  mutluluklarımızı oluşturmaya çalıştık." diye konuştu.
 
Bakan Müezzinoğlu, özellikle Balkanlar'dan ve Bulgaristan'dan 1989  göçüyle gelen ve sonrasında gelenlerin vatandaşlıkla ilgili sorunlarını, ikamet  teskeresiyle ilgili sorunlarını, çalışma izniyle ilgili sorunlarını, sağlık  hizmetiyle ilgili sorunlarını, eğitimle ilgili sorunlarını Adana'dan Samsun'a,  Ankara'dan İzmir'e, İstanbul'dan Bursa'ya özellikle BALGÖÇ başkanının  liderliğinde yaptıkları çalışmalarda çözüm önerilerini büyük oranda  netleştirdiklerini anlattı.
 
Halihazırda özellikle nüfus ve vatandaşlıkla ilgili annesi babası  vatandaş olan, birinci derece yakınları vatandaş olamamış olanların istisnai  vatandaşlıkla ilgili müracaatlarını BALGÖÇ'ün dosya halinde tamamlayacağını ve  onları toplu bir şekilde vatandaşlığa almanın gereklerini ileriki aylarda  yapacaklarını anlatan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:
 
 "Bu anlamda sorunu olan ne kadar kardeşimiz varsa BALGÖÇ onun toplu  dosyalarını hazırlayacak 1 ay en geç 2 ay içinde inşallah onların İçişleri  Bakanlığımızla birlikte istisnai vatandaşlık statüsüyle vatandaşlığa alınmasının  gereklerini yapacağız. Artık Balkanlar'dan gelen hangi vatandaşımız olursa olsun  elindeki pasaport süresi ne kadar ise pasaport süresi kadar daimi ikametini  almaya başladı. Orada sorun yok. Şayet sorun varsa teknik bir bilgisizliktendir.  Çünkü gördüğüm kadarıyla İstanbul'a böyle bir sorun kalmadı. Yer yer sorunlar  varsa onlardan da bizim mutlaka haberimiz olsun.
 
Özellikle birinci derecede yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  olan, kendi yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse annesi, babası, oğlu  kızı, birinci derecede yakınları şayet vatandaş değilse onun adına ayda 53 lira  gibi bir genel sağlık sigortası ödeyerek Türkiye'deki her türlü sağlık hizmetini  alabilecek. Onunla ilgili uygulamanın kanununu çıkarttık. Yönetmelikle ilgili 1-2  aylık süreye ihtiyacımız var. Yine birinci derecede yakınları vatandaş olmayıp da  her hangi bir yakını olmayan Balkanlar'daki tüm vatandaşlarımızın Türkiye'den  sağlık hizmeti alabilmeleriyle ilgili istisnai hak tanınacak ve bunu da çalışma  bakanlığı verecek. Onu da 2 ayın içinde netleştirecek."

 

SGK çalışma sosyal güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu vatandaşlık balkan bulgaristan yunanistan göçmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek