Kılıçdaroğlu’ndan Kıdem tazminatı açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni kıdem tazminatı düzenlemesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu’ndan Kıdem tazminatı açıklaması
Kılıçdaroğlu’ndan Kıdem tazminatı açıklaması Kanaltürk Haber

İşte Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları:

1980 sonrası siyaset farklı şekillendi inanç üzerinden etnik kimlik üzerinden siyaset yapıldı. Alın teri bir köşeye atıldı. Bu neyi getiriyor. Sağlıklı düşünmemeyi getiriyor. Hak aramamayı getiriyor. işçilerin girdi çıktı yapılarak kıdem tazminatı haklarının ellerinden alındığını biliyoruz.

‘ALIN TERİNİ SAVUNUYORUZ’

Yeniden oturup düşünmemiz lazım. Referandum sürecinden ısrarla sandığı düşünülerek gidelim dedim. Şimdi aynı şeyi işçilere söylüyorum. alın terini emeği savunuyoruz.

Fikir işçisi beden işçisi olmak fark etmiyor. Emek değerlidir ama ön yargılardan kurtulup sandığa gitmek zorundayız. Aksi halde bir ağlama duvarının önünde ağlayacaksınız.

Kimlerle konuştuğunuzu saklıyorsunuz. Siz sorunu sendika başkanlarından dinlemiyorsunuz ama kimden dinlediğinizi de söylemiyorsunuz. Hep birlikte mücadele etmek zorundayız. 7 milyon işsiz nasıl ortaya çıktı? 14-29 yaş aralığında 5 milyon gencimiz ne okula gidiyor ne de çalışıyor. Bakıyorum bizimle aynı düzeyde olan ülkeler bizden daha hızlı büyüyorlar. Ekonomi politikalarını kim uygulamaya koyuyor? Mevcut siyasal iktidar. İşçi korkudan sendikalı olamıyor. Taşeron işçiliği Türkiye’nin gündemine getiren biziz.
 

‘ÖN YARGILARIMIZDAN ARINALIM’

Taşeron işçilerin sendikalı olmasını istiyoruz. Onlarda mesai kavramı yok ve sayıları giderek artıyor. Sendikalılardan fazla taşeron işçileri var. Değerli arkadaşlar iş kazalarında kaybettiğimiz 1976 işçimiz hayatını kaybetti. Bunların haklarını arayan var mı? Aynı çadırda aynı koğuşta 20-25 kişi birlikte yatıp ekmek mücadelesi veren insanlar. Sizlerden tek isteğim ön yargılarımızdan arınalım ve düşünelim. Eğer birisi işçinin hakkını korur, diğeri işçinin karşısındaysa ve karşısında duranı iktidara taşırsanız bu yanlıştır arkadaşlar.

CHP Kemal Kılıçdaroğlu kıdem tazminatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu