Dünya Türkiye'nin Gemiye Düzenlediği Uyuşturucu Operasyonunu Konuşuyor

Hollanda, İspanya ve İtalya polisi tarafından bulunamayan Taliban'ın uyuşturucu zulası, SAT komandoları ve özel harekat polislerinin Akdeniz'de Kongo bayraklı gemiye düzenlediği operasyonla ele geçirildi.

Dünya Türkiye'nin Gemiye Düzenlediği Uyuşturucu Operasyonunu Konuşuyor
Dünya Türkiye'nin Gemiye Düzenlediği Uyuşturucu Operasyonunu Konuşuyor Kanaltürk Haber

Akdeniz'de 2 Haziran'da  Kongo bayraklı "Commander Tide" isimli gemiye SAT komandoları ve polis özel harekât botlarla çıkıp, helikopterden de iple indi. Zulasında piyasa değeri 200 milyon TL olan 1 ton 71 kilogram eroin bulunan gemi 4 Haziran'da Aksaz'a getirildi. Tamamı Türk 9 mürettabat gözaltına alındı. Paketler üzerinde uyuşturucunun menşeinin  Afganistan olduğu ve Taliban tarafından üretildiği görüldü

SON YILLARIN EN BÜYÜK OPERASYONU

Akdeniz'in uluslararası sularında gerçekleştirilen son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda ele geçirilen eroinin  Afganistan kaynaklı olduğu anlaşıldı.

UYUŞTURUCULARI TALİBAN İMAL ETMİŞ

Eroin paketlerindeki incelemede Taliban tarafından imal edilen uyuşturucu olduğu anlaşılırken, operasyon yapılan geminin iki yıldır takip edildiği ortaya çıktı.

TÜRK POLİSİ, UYUŞTURUCU ZULASINI ELE GEÇİRDİ

Daha önce  Hollanda,  İspanya ve  İtalya polisinin yaptığı aramalarda bulunamayan uyuşturucu zulası, Türk polisi tarafından ele geçirildi.

 

İNGİLTERE İLE ORTAK ÇALIŞMA

Demokratik  Kongo bandralı "Commander Tide" adlı gemiye yönelik operasyonla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.  Milliyet'in aldığı bilgiye göre, sıklıkla Güney Amerika-Avrupa güzergahında yük taşıyan geminin uyuşturucu sevkiyatında kullanıldığı yönünde bilgiler elde edilmesi üzerine  İngiltere ile Türk Polisi arasında ortak çalışma başlatıldı.

EMNİYET, GEMİYİ TAKİBE ALDI

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki  Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi (NSM), İngiliz güvenlik makamlarıyla başlattığı çalışmada "şüpheli kargo" taşıyan gemiyi takibe aldı. İki yıldır farklı ülke polislerince uyuşturucu madde taşıdığı gerekçesiyle takibe alınan ancak uyuşturu bulanamayan geminin,  Asya'dan uyuşturucu getirmek amacıyla Mart'ta  Akdeniz'den  Cebelitarık yoluyla Atlas Okyanusu'na açıldığı belirlendi.

Afrika'yı baştan başa geçerek Ümit Burnu'nu geçip Hint Okyanusu'na giren geminin, Pakistan-Hindistan karasularının açıklarında demir atarak beklemeye başladığı anlaşıldı.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN TALİMAT

İçişleri Bakanlığı, takibin operasyonla sonuçlandırılması için hazırlık yapmaya başladı.
İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu, gelişmelerle ilgili yetkililerden bilgi aldıktan sonra takibin riske atılmamasını ve operasyon yapılması talimatını verdi. Geminin  Hindistan açıklarında beklediği günlerde,  İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı soruşturmayla ilgili dosya, Dışişleri ve Adalet Bakanlıkları tarafından uluslararası istinabeyle  Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne iletildi.  Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kendi ülke bayraklarını taşıyan böyle bir geminin olmadığı yanıtını verdi. Ardından  Akdeniz'in uluslararası sularında operasyon yapılmasına olanak sağlayan işlemler mayıs sonu itibariyle tamamlandı.

UYDUDAN TAKİBE ALINDI

Milli Savunma Bakanlığı'nın talimatıyla  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik ve  Emniyet Genel Müdürlüğü arasında yürütülen çalışmalarda "Şehit Alp-Er" adı verilen operasyon için düğmeye basıldı.  Hindistan açıklarından yaklaşık 20 gün önce demir alıp Süveyş Kanalı'na doğru gelen geminin rotası, İngiliz güvenlik birimlerince uydu takibine alındı. Son üç aydır gemilerde kullanılması zorunlu olan AIS'i (Otomatik kimlik tanımlama sistemi) kapalı olan gemi, Süveyş Kanalı'nı geçip  Akdeniz'de yol almaya başlamasıyla birlikte Türk Emniyeti de harekete geçti.

TAMAMI TÜRK MÜRETTEBAT

Gemide tamamı Türk 9 kişilik mürettebat gözaltına alındı. Gemi,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın kontrolünde Aksaz'daki deniz üssüne getirildi. Deniz üssünde gemide yapılan aramada, kolay bulunamayacak bir zula yapıldığı ve 1 tonu aşkın eroinin bu zulada bulunduğu belirlendi.

Ayrıca, gemi mürettebatında bir şüpheliye ait bir çantanın içinde 1 dolarlık banknot bulunması dikkat çekti. Uyuşturucunun, hiçbir limana yanaşmayan ve Hint Okyanusu'nda bekleyen gemiye küçük gemilerle taşındığı anlaşıldı.

Eroin paketleri üzerinde yapılan incelemede uyuşturucunun menşeinin  Afganistan olduğu ve Taliban tarafından üretildiği görüldü. Geminin asıl rotasının  Avrupa olduğu ancak daha önce yapılan operasyonlarda bulunamayan uyuşturucunun 4. operasyonda ele geçirildiği öğrenildi.  Polis, uyuşturucunun kime ya da kimlere ait olduğu yönünde incelemelerini sürdürülor.

SAT'LARDAN 200 MİLYON LİRALIK OPERASYON

Süveyş Kanalı'ndan  Akdeniz'e giren bir gemiye denizden ve havadan baskın yapan SAT'lar, piyasa değeri 200 milyon lira olduğu değerlendirilen yüklü miktarda eroin ele geçirdi.

Türk  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı SAT Timleri, önemli bir uyuşturucu operasyonuna imza attı. Süveyş Kanalı'ndan  Akdeniz'e giren bir gemiye denizden ve havadan baskın yapan SAT'lar, piyasa değeri 200 milyon lira olduğu değerlendirilen 1071 kilo eroini 26 dakikada ele geçirdi. Operasyona 2 sahil güvenlik gemisi ve 2 deniz savaş uçağı katıldı. Sahil Güvenlik şehidi er Alper Al anısına yapılan 'Şehit Alp-Er' operasyonunda, uluslararası sularda seyreden  Kongo bayraklı 'Commander Tide' adlı gemi uyuşturucu şüphesiyle takibe alındı. Süveyş Kanalı'ndan geçerek  Akdeniz'de seyreden gemiye operasyon için  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir fırkateyn ile bir Sea Hawk savaş helikopteri,  Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan da 2 arama kurtarma gemisi ve bir deniz uçağı ile çok sayıda bot hazır edildi.  Avrupa ülkelerine yüklü miktarda uyuşturucu götürdüğü öğrenilen gemiyi yakalamak için SAT timinin olduğu savaş gemisi 30 Mayıs'ta Süveyş Kanalı'nın kuzeyine gitti. Uyuşturucu yüklü geminin  Akdeniz'e girmesiyle uzaktan takibine başlandı. 2 Haziran'da da geminin karasularımıza girmesiyle operasyona başlandı.  Marmaris açıklarında yapılan operasyon için önce fırkateyn üzerindeki Sea Hawk deniz helikopteriyle SAT (Sualtı Taarruz) Görev Timi yola çıktı.

HALATLA GEMİYE

Sahil Güvenlik arama kurtarma gemisindeki SAT timi de aynı anda hızlı botlarla gemiye çıkmak için harekete geçti. Helikopterdeki SAT timleri halatlarla gemiye çıkarak mürettebatı 26 dakika içinde etkisiz hale getirdi. Denizden de önü kesilen geminin içindeki uyuşturucu kolayca bulundu. Gemide piyasa değeri 200 milyon lira olduğu öğrenilen ve gizli bölmelere saklanmış 40 çuval içinde, 1 ton 71 kilo eroin ele geçirildi.

gemi hollanda ispanya uyuşturucu sat komandosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sanal oyun oynayan vatandaşların dikkat.!! Maliye bakanından açıklama
Sanal oyun oynayan vatandaşların dikkat.!! Maliye bakanından açıklama
Annesi yaşındaki kadını kaş göz işaretleriyle taciz
Annesi yaşındaki kadını kaş göz işaretleriyle taciz