ABD uyardı: Blokajı yumuşatın

Körfez'de suların ısınmasına sebep olan Katar krizinin ardından Washington yönetiminden gerilen ilişkileri yumuşatmak için bir hamle geldi.

ABD uyardı: Blokajı yumuşatın
ABD uyardı: Blokajı yumuşatın Kanaltürk Haber

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Körfez ülkelerinin Katar’a karşı yaptıkları blokajı gevşetmelerini istedi. Tillerson, bu ablukanın insani yardım konusunda istenmeyen sorunlar oluşturabileceğini ve ABD destekli koalisyonun IŞİD’e karşı mücadelesini olumsuz etkileyebileceğini söyledi. Tillerson, “Bizim beklentimiz bu ülkelerin durumu iyileştirecek hamleleri hızla atmasıdır ve sorunları iyi niyetle çözmeleridir” açıklamasını yaptı.
Sabah saatlerinde Katar Dışişleri Bakanı Es Sani, blokajın uluslararası hukuka ve uluslararası insan haklarına aykırı olduğunu duyurmuştu.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da bugün Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile telefonla görüştü. Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamada iki liderin Katar krizini ve Körfez’de birlik olma ihtiyacını konuştuğu kaydedildi. Bu görüşme, Katar krizinden beri Trump’ın dördüncü telefon görüşmesi oldu.

ABD Savunma Bakanlığı da yaptıkları açıklamada Katar’a uygulanan ablukanın IŞİD’e karşı yürütülen operasyonları bu aşamada etkilemediğini ama uzun vadede hareket kabiliyetini etkileyebileceğini duyurdu. Açıklamayı Pentagon sözcüsü Yüzbaşı Jeff Davis yaptı.

Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile telefonda görüştü

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi’nin telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, “Liderler, bütün ülkelerin Riyad Antlaşması’nda yer alan terörizmle savaş, aşırıcılıkla mücadele, terörist gruplara ekonomik desteğin kesilmesi konularını uygulaması gerektiğinde karar kıldı. Ayrıca Başkan Trump, Arap ülkeleri arasında birliğin korunmasının önemine vurgu yaptı” denildi.

ABD Suudi Arabistan körfez katar QATAR işid Donald Trump sisi Mısır Cumhurbaşkanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu