Çin Futbol Federasyonu, Yabancı Oyuncu Transferlerine Kısıtlama Getirdi

Çin Futbol Federasyonu, astronomik ücretler verilerek alınan futbolcular için açıklama yayınladı. Buna göre kulüpler bundan böyle 5.9 milyon Euro'yu geçemeyecek.

Çin Futbol Federasyonu, Yabancı Oyuncu Transferlerine Kısıtlama Getirdi
Çin Futbol Federasyonu, Yabancı Oyuncu Transferlerine Kısıtlama Getirdi Kanaltürk Haber

Çin  Futbol Federasyonu bir açıklama yayınlayarak Süper Lig'de bulunan ve zarar gösteren kulüplerin yabancı futbolcu transferlerine 5.9 milyon Euro (45 milyon Yuan) sınırı getirdi.

ASTRONOMİK TRANSFERLER SON BULACAK

19 Haziran'da başlayacak yaz transfer döneminden itibaren uygulanacak bu kısıtlamalarla milyon Euro'luk transferlerin son bulması bekleniyor.

Aynı kulüpler Çinli oyuncu transfer ederken de 2.6 milyon Euro'dan (20 milyon Yuan) fazla bonservis ücreti ödeyemeyecek.

HÜLLE TRANSFERLERİNE ÖNLEM

Çin  Futbol Federasyonu'nun aldığı önlemler bununla da sınırlı değil.  Çin Süper Ligi'ndeki kulüplerin  Avrupa'da ortaklık yaptığı takımlar bulunuyor. Uyanıklık yapan bazı  Çin kulüpleri transferleri hülle yoluyla bu takımlara yaptırıp daha sonra bunlarda o oyuncuları daha düşük transfer ücretiyle kadrolarına katıyorlar.

Federasyon buna da önlem alarak aralarında organik bağ bulunan kulüpler arasındaki transferlerde (örneğin Chongqing Lifan ile  Granada, Jiangsu Suning ile  Inter gibi) oyuncuların bu  Avrupa kulüplerine transfer oluşlarındaki tutarları baz kabul edecek.

Örneklemek gerekirse Örneğin  Granada kulübü 30 milyon Euro'ya bir oyuncu alıp bu oyuncuyu bağı bulunan Chongqing Lifan'a 5 milyon Euro'ya satarsa Federasyon bu transferi 30 milyon Euro'ya yapılmış kabul edecek ve Chongqing kulübü zarar eden bir kulüpse transfere onay vermeyecek.

23 YAŞ ALTI OYUNCU ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

Federasyon ayrıca  Çin Süper Ligi ve 2. ligindeki kulüplerine sözleşme imzaladıkları yabancı oyuncu sayısı kaçsa o kadar 23 yaş altı Çinli oyuncuyu as kadrolarına alma zorunluluğu getirdi.

YABANCI KURALI DA DEĞİŞTİ

Çin'de kulüplerin 5 yabancı transfer hakkı var. Bunlardan 1'inin  Asya ülkelerinden transfer edilmiş olması gerekiyor. 18 kişilik kadroya ise sadece 4 yabancı oyuncu alınabiliyordu. Yeni sezondan itibaren bu kuralda da değişikliğe gidildiği ve 18 kişilik kadroya sadece 3 yabancı oyuncu alınmasına izin verilmesi kararı alındı. 5 yabancı oyuncu kuralı korunurken bunların birinin  Asya'dan olması şartı ise kaldırıldı.

Çin son dönemde yüksek meblağlı transferleriyle dikkat çekmişti.  ChelseaOscar'ı  Shanghai SIP'ye 70.4 milyon Euro'ya satmıştı.

çin futbol astronomik transfer milli maç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
On numara olmuş     2017-06-16 Lan bunlar yüzünden transfer yabamıyoduk.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu