Mayıs Ayında Bütçe 6,4 Milyar TL Fazla Verdi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ayında merkezi yönetim bütçesinin 6,4 milyar TL fazla, ocak-mayıs döneminde ise 11,5 milyar lira açık verdiğini açıkladı.

Mayıs Ayında Bütçe 6,4 Milyar TL Fazla Verdi
Mayıs Ayında Bütçe 6,4 Milyar TL Fazla Verdi Kanaltürk Haber

Maliye Bakanı  Naci Ağbal, merkezi yönetim bütçesinin mayıs ayında 6,4 milyar lira fazla, ocak-mayıs döneminde ise 11,5 milyar lira açık verdiğini belirterek, "Bu açıkta ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yapılan teşviklerin önemli bir etkisi olmuştur" ifadelerini kullandı.

"VERGİ YAPILANDIRMA GELİRLERİ BÜTÇEYE KATKI SAĞLADI"

Ağbal, mayısta vergi gelirlerinin, kurumlar vergisi, ithalde alınan KDV ile gelir vergisindeki yüksek oranlı artışların etkisiyle yüzde 20,3 arttığına dikkati çekerek, bu artışa geçen ay 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılan vergi yapılandırma gelirinin de katkı sağladığını bildirdi.

"TAVİZ VERMEDEN EKONOMİ POLİTİKALARIMIZI UYGULAYACAĞIZ"

Ocak-mayıs döneminde ise merkezi yönetim bütçesinin 11,5 milyar lira açık verdiğini belirten Ağbal, şunlar kaydetti:

"Bu açıkta ekonomik büyümeyi desteklemek amacıyla yapılan teşviklerin önemli bir etkisi olmuştur. Yılın ilk çeyreğinde ekonomik büyümenin yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesi ile yılın geri kalanına ilişkin öncü veriler 2017 yılında ekonomik büyümenin Orta Vadeli Program'daki hedeflerimizin üzerinde gerçekleşebileceğini göstermektedir. Ekonomik aktivitedeki canlanma, vergi gelirlerini olumlu yönde etkileyecektir. Esas olan mali disiplinin yapısal olarak sürdürülmesidir.  Hükümet olarak bu konuda taviz vermeden ekonomi politikalarını uygulamaya devam edeceğiz."

ekonomi haberleri maliye milyar mayıs ayı bütçe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu