Dolar ve euro hızlı ve sert düştü!

Merkez bankası'nın yaptığı açıklamada Dolar/TL, yurt içinde açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentileri aşmasının ardından başlayan düşüşünü ABD verileri öncesi devam ettirerek 3,85'in altına geriledi.

Dolar ve euro hızlı ve sert düştü!
Dolar ve euro hızlı ve sert düştü! Kanaltürk Haber

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ekim ayına  ilişkin sanayi üretim verilerinin beklentileri aşmasının ardından düşüşe geçen  dolar/TL, 3,8428'e kadar geriledi ve saat 15.20 itibarıyla önceki kapanışa göre  yüzde 0,5 azalışla 3,8460 seviyesinde dengelendi.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde önceki yılın aynı  dönemine göre yüzde 8,9 artarak yüzde 4,7 olan beklentileri belirgin şekilde  aştı. Güne 3,8730 seviyelerinden başlayan dolar/TL, sanayi üretim verisinin  ardından küresel piyasalarda doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı  değer kaybetmesinin de desteğiyle düşüşünü hızlandırdı. Aynı dakikalarda avro/TL  yüzde 0,9 azalışla 4,5140'tan, sterlin/TL de yüzde 0,95 düşüşle 5,1650'den işlem  görüyor.

Analistler, bugün saat 16.30'da ABD'de açıklanacak istihdam raporunun  kurların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. İstihdam raporunda öne  çıkan verilerden tarım dışı istihdamın 195 bin artması, işsizlik oranının önceki  ay olduğu gibi yüzde 4,1'de kalması ve ortalama saatlik kazançların da aylık  yüzde 0,3'e yükselmesi bekleniyor.
 
Teknik açıdan dolar/TL'de 3,8400'ün önemli destek konumunda olduğunu  belirten analistler, bu seviyenin kırılması durumunda 3,7500 seviyelerinin  gündeme gelebileceğini söyledi.

dolar merkez bankası ekonomi dolar düşüş euro
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek