Büyüme rakamları hakkında ilk yorumlar

Üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, yüzde 11.1 büyüdü. Hükümet kanadında büyüme hakkında ilk yorum Ekonomi Bakanı'ndan geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli de büyüme rakamlarını sosyal medya hesabı üzerinden yorumladı.

Büyüme rakamları hakkında ilk yorumlar
Büyüme rakamları hakkında ilk yorumlar Kanaltürk Haber

Türkiye 2017’nin 3. çeyreğinde beklentilerin üzerinde yüzde 11.1 büyüdü. Yaşanan çift haneli büyüme hakkında hükümetten ilk yorum, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi. Bakan Zeybekci sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Nisandan bu yana iki noktayı vurguladık: 1-Uluslararası Kuruluşlar da tahminlerini bir bir artıracak 2-Türkiye 3. Çeyrekte G-20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkesi olacak Türkiye, 3. Çeyrekte yüzde 11,1'lik rekor büyüme performansıyla söylemlerimizdeki haklılığı ortaya koydu”

GEDİKLİ: RAKAMALARI KÜÇÜMSEMEYELİM

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Bülent Gedikli de, 11.1 gelen büyüme rakamları üzerine sosyal medya hesabından bir takım açıklamalarda bulundu. İşte Gedikli’nin açıklamaları:

Türkiye ekonomisi yılın 3. çeyreğinde %11.1 büyüdü (Beklenti büyümenin %8.5 idi) tarım sektörü toplam katma değeri %2,8, sanayi sektörü %14,8 ve inşaat sektörü %18,7 arttı.Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri ise %20,7 arttı. Türkiye tüm oyunları bozdu dememizin nedeni tam olarak buydu;ekonomi sağlam ise tüm oyunları çok rahat bozarız.%11.1 büyüme oranını “KGF den dolayı” diyerek 

dinamik,müteşebbis,yeni dönüşümlerin eşliğinde ki Türk iş dünyasına haksızlık etmiş olursunuz.Büyümenin kalitesini arttırma ve üreterek büyüme hedefinden tabi ki vazgeçmiş değiliz.Ancak tepemize F16 lardan bomba yağdırılan 15 Temmuz’felaketinden ,not indirimlerinden, terörle mücadelemizden ve küresel ekonomide ki durgunluğa rağmen gelen dünya rekoru büyümeyi lütfen küçümsemeyelim.2018 ilk çeyreğinde de benzer rakamlar göreceğiz asıl işimiz bundan sonra başlıyor.

‘2017 GENELİNDE YÜZDE 7 ÜZERİNDE BÜYÜME İHTİMALİ VAR’

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, üçüncü çeyrekteki çift haneli büyüme ardından yılın dördüncü çeyreğinde, bir ve ikinci çeyreklerdeki büyüme performansına yakın bir büyüme gerçekleştireceğini 2017 yılının genelinde Türkiye ekonomisinin yüzde 7 üzerinde büyüme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.
A Haber’de katıldığı programda konuşan Elvan, “Rekor seviyede büyüme gerçekleştirdik. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduk. Dördüncü çeyrekte de göstergeler iyi gidiyor. Çift haneli olmasa da yüksek büyümeyi sürdürmeyi bekliyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Dördüncü çeyrekteki öncü göstergeler gayet iyi. Bu çeyrekte birinci ve ikinci çeyreklere yakın bir büyeme performansı gerçekleştireceğiz. 2017 geneline baktığımızda da büyümenin yüzde 7’nin üzerinde olma ihtimali var.”

TÜİK’in bugün güncellediği verilere göre bu yıl ilk çeyrek için büyüme yüzde 5.2’den yüzde 5.3’e yükseltildi. İkinci çeyrek büyümesi ise yüzde 5.1’den yüzde 5.4’e revize edildi.

15 Temmuz Cumhurbaşkanı Ekonomi Sanayi sosyal medya Ekonomi bakanı kanalturk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
İlişkiye girdiği adamın, penisini ısırdı
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek
Ehliyet ve pasaport alacaklar için süre uzatıldı. Dikkat! İşlemler bir süre daha Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılabilecek