Bakan Avcı'dan Sabahattin Ali Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sabahattin Ali'nin eserlerinin ölümünden 70 yıl geçmesinin ardından kamu malı sayılması ile ilgili konuştu.

Bakan Avcı'dan Sabahattin Ali Açıklaması
Bakan Avcı'dan Sabahattin Ali Açıklaması

İsmet İnönü döneminde alınan iki Bakanlar Kurulu kararıyla Sabahattin Ali’nin eserleri yasaklandı ve 21 yıl basılamadı. Bakan Avcı, yayıncılara yasadaki “Yazarın ölümünden 70 yıl sonra varislere telif hakkı ödemesi biter ve eserler kamu malı haline gelir” düzenlemesini Sabahattin Ali’nin hatırası için uygulamama çağrısı yaptı. Bakan Avcı, bir gazetecinin genç yaşta öldürülen Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali’nin, babasının eserlerinden aldığı telif hakkı konusundaki talebinin bu taslak ile çözülüp çözülemeyeceğine dair sorusuna cevap verdi.

Bu konuda Sabahattin Ali’nin kızıyla da görüştüğünü anlatan Avcı, telif haklarının sanatçının ölümünden 70 yıl geçtikten sonra kamuya devredilmesine yönelik uygulamanın bulunduğunu anımsattı. Ali’nin 1949’da öldürüldüğüne fakat uzun bir süre ölümüyle ilgili resmi bir kayıt olmadığı için ölüm ilamının 1953 yılında alındığına dikkat çeken Avcı, ailesinin de telif hakları konusunda 1949 yılını “ölüm yılı” olarak kabul etmek istemediğini aktardı.

Avcı, 1949 yılı baz alındığında Sabahattin Ali’nin eserleri için sürenin 2019’da biteceğini bildirerek, bunun yanında 1944 ve 1948’te alınmış iki Bakanlar Kurulu kararıyla Ali’nin iki eserinin 1965 yılına kadar yasaklandığını ve iki kitap için yasaklamanın diğer eserlerin basımını da etkilediğini hatırlattı. Ailenin, eserlerin bu süre içerisinde de piyasada olmaması sebebiyle söz konusu telif haklarının 1965’ten itibaren uygulanmasını istediğini belirten Avcı, bu sürenin makul olduğunu ifade etti.

nabi avcı sabahattin ali kültür kitap
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu