Nokta dergisi davasında karar: Yöneticilere 22 yıl hapis cezası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu ve '2 Kasım Pazartesi: Türkiye İç Savaşının Başlangıcı' ifadesinin yer aldığı kapak ve Erdoğan'ı asker cenazesi geçerken selfie yapar şekilde gösteren kapağı nedeniyle yargılanan kapatılan Nokta Dergisi'nin yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan, 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nokta dergisi davasında karar: Yöneticilere 22 yıl hapis cezası
Nokta dergisi davasında karar: Yöneticilere 22 yıl hapis cezası Kanaltürk Haber

Mahkeme, her iki sanık hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına da hükmetti.

'HALKI SİLAHLI İSYANA TAHRİK ETME' SUÇU

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Nokta dergisi yöneticileri Cevheri Güven ve Murat Çapan'ın, 'Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etme' ve 'terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından yargılandıkları davada, 'Halkı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etme' suçundan, 22 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmalarına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan karar duruşmasına, tutuksuz sanıklar Güven ve Çapan katılmadı. Duruşmaya sanıkları temsilen avukat Ömer Tekin Türker iştirak etti. Avukat Türker, davaya ilişkin esas hakkındaki son savunmasını mahkemeye sunarak, müvekkillerinin beraatini talep etti.

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Güven ve Çapan hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan kamu davasının açıldığı ancak yüklenen suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle bu suçtan ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında, 'Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etme' suçundan kamu davasının açıldığını belirterek, suçun işlendiğinin sabit olduğu, suçun işleniş şekli ve meydana gelen tehlikenin ağırlığını dikkate alarak, sanıkların ayrı ayrı 22 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmalarına karar vererek, tutuksuz olan ve duruşmalara gelmeyen sanıkların kaçma şüphesi, mevcut delil durumu ve bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını dikkate alarak, hüküm ile birlikte tutuklanmalarını kararlaştırdı.

Bu amaçla sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararının çıkarılmasına hükmeden heyet, sanıklar hakkında kanuni veya takdiri bir indirim yapılmasına da yer olmadığına karar verdi. Heyet, suça konu Nokta Dergisi'nin 14 Eylül 2015 ve 2 Kasım 2015 tarihli nüshaların dosyada delil olarak saklanmasını ve daha önce 5187 sayılı basın kanunu hükümleri uyarınca toplatılan nüshaların da imhasını kararlaştırdı.

nokta dergisi davası karar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu