Diyanet'ten hükümeti fitre açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu yıl Ramazan fitresini 16 lira olduğunu açıkladı. Bu durum milyonlarca asgari ücretlinin ne durumda olduğunu bir kez daha ortaya koydu...

Diyanet'ten hükümeti fitre açıklaması
Diyanet'ten hükümeti fitre açıklaması Kanaltürk Haber

Ramazan ayının ilk iftarını vatandaşlar bu akşam yaparak ilk oruçlarını açacak.

Ancak her Ramazan'da olduğunun aksine bu Ramazan'da ekonomik endişeler daha fazla öne çıkıyor. Türkiye Et ve Süt Kurumu'nun bu yıl piyasa fiyatından 10 lira daha ucuza verdiği etler için uzun kuyruklar oluşurken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Ramazan fitresi oldukça düşündürücü.

Önce fitrenin ne olduğunu anlatalım...

Diyanet'e göre fitre, temel ihtiyaçlarının dışında belli bir mala sahip ve durumu iyi olan oruç tutamayacak durumda olan insanların, Müslümanların, ramazan ayında yoksullara verdikleri yardıma deniyor. Yani fitre, temelde; bir insanın karnının doyabileceği en düşük günlük maliyet rakamı olarak açıklanıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ise bu yıl Ramazan fitresini 16 lira olduğunu açıkladı. Bu durum milyonlarca asgari ücretlinin ne durumda olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

4 kişilik bir ailenin günlük ihtiyacı bu fitre açıklamasına göre 64 lira olarak hesaplanırken, bir  ailenin aylık ihtiyacı da Diyanet'e göre 1920 lira olarak belirlendi. Ancak asgari ücretin 1400 lira olduğu Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açıkladığı rakamla acı bir durum ortaya çıktı.

Ramazan fitresi DİYANET İŞLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu