Domatesten Sonra Şimdi de Kiraz! Fransa Yasak Getirdi

Türkiye'den kiraz alımını geçen yıl zirai ilaç kalıntısı nedeniyle durduran Fransa, bu yıl da Türkiye'den aynı sebeple kiraz almama kararı verdi.

Domatesten Sonra Şimdi de Kiraz! Fransa Yasak Getirdi
Domatesten Sonra Şimdi de Kiraz! Fransa Yasak Getirdi Kanaltürk Haber

Rusya'nın  Türkiye'ye uyguladığı domates yasağının ardından bir yasak haberi de  Fransa'dan geldi. Geçtiğimiz yıl kirazda "dimethoate" aktif maddesi bulunmasını gerekçe göstererek  Türkiye'den kiraz ithalatını durduran  Fransa, uyarılara rağmen aynı aktif maddenin bu yıl da tespit edildiğini ve  Türkiye'den kiraz ithalatı yasağının devam etmesine karar verdi.

İHRACATÇILARA UYARI

İhracatçı Birlikleri konuyla ilgili ihracatçıları uyararak  Fransa'ya kiraz ihraç etmeden önce  Paris Ticaret Müşavirliği ile görüşülerek bilgi alınmasını istedi. İhracatçılara yapılan duyuruda şu bilgilere yer verildi: " Fransa Tarım Bakanlığı tarafından ülkemizin de yer aldığı muhtelif ülkelerden ithal edilen kiraz ürününde "dimethoate" aktif maddesi bulunması gerekçe gösterilerek, söz konusu ürünlerin ithalatına izin verilmemişti.

BAKANLIK: ANILAN AKTİF MADDELİ BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİ KİRAZDA KULLANILMASIN

Bu kapsamda,  Ekonomi Bakanlığından alınan yazıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yazıya atfen, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, kiraz ihracatının olumsuz etkilenmemesi ve alıcı ülkenin hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, anılan aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kirazda kullanılmaması ve bu konuda üreticilerin uyarılmaları hususunda 04/05/2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca il müdürlüklerinin talimatlandırıldığı ifade edilmektedir.

 

Diğer taraftan, konuyla ilgili olarak  Paris Ticaret Müşavirliği geçtiğimiz yıl "dimethoate" aktif maddesi gerekçe gösterilerek,  Fransa tarafından, Türk menşeli kiraz ürünlerinin de ithalatına izin verilmediği, bu yıl da  Fransa tarafından "dimethoate" aktif maddesi içeren ürünlerin ithalatına kısıtlama getirildiği belirtilmiş olup, ihracatçı firmalarımızın önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak olan kiraz ihracatında  Fransa pazarında sorun yaşamamalarını teminen ihracat işlemleri öncesinde öncelikle  Paris Ticaret Müşavirliğimiz ile irtibata geçmelerinde fayda görülmektedir."

fransa yasak ilaç rusya türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu