Ankara'daki Faciadan Yaralı Kurtulan Yolcu: Şoför Yolu Bilmiyordu

8 kişinin öldüğü otobüs kazasında yaralanan Aytaç Çağlar Fakı, "Otobüs şoförü büyük ihtimalle yolu bilmiyordu. Çünkü birkaç kere yolu kaçırıp tekrar geri gelerek döndüğümüz oldu." dedi.

Ankara'daki Faciadan Yaralı Kurtulan Yolcu: Şoför Yolu Bilmiyordu
Ankara'daki Faciadan Yaralı Kurtulan Yolcu: Şoför Yolu Bilmiyordu Kanaltürk Haber

06.00 sularında, Kastamonu-Ankara seferini yapan yolcu otobüsü, Çankırı-Çandır yol ayrımında, iddia göre sürücüsünün uyuması sonucu kaza yaptı. İlk belirlemelere göre 8 kişi olay yerinde hayatını kaybederken , 11'i ağır yaralı olmak üzere 32 kişi de yaralandı. Yaralılar, hastanelere nakledilerek tedavi altına alındı. Kaza ile ilgili olarak soruşturma başlatılırken, yaralı kurtulan yolculardan Aytaç Çağlar Fakı, "Kaza yaptığımız yer dümdüz bir yol. Yani kaza yapılacak bir yer değildi. Herkesin tahmini otobüs şoförünün uyuduğuydu. Uyumasaydı belki bu 8 kişi ölmeyecekti...Otobüs şoförü büyük ihtimalle yolu bilmiyordu. Başka bir ilin otobüs şoförüydü. Çünkü birkaç kere yolu kaçırıp tekrar geri gelerek döndüğümüz oldu." dedi.

KAZADA HAYATINI KAYBDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Kazada hayatını kaybedenlerin, İlknur Bideci (26),  İlhan Özdemir (42),  Ali Yıldız (19), Gamze Duru (25), Öznur Bideci, Ece Ünlüer, Rukiye Uyar ve Vasfiye Arslan olduğu öğrenildi.

ÖLENLERDEN 3'Ü ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ

 

Otobüste,  Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi Gamze Duru, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi Ece Ünlüer ile Makine Mühendisliği öğrencisi Rukiye Uyar'ın da bulunduğu belirlendi. Üniversitenin 2016-17 Akademik yılının tamamlanması ardından memleketlerine gitmek üzere otobüse binen 3 öğrenci de kazada yaşamlarını yitirdi.

 

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Valiliği'nin kazaya ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle;

"27.05.2017 Cumartesi günü saat 06.00 sularında, Kastamonu-Ankara seferini yapan bir yolcu otobüsü, Çankırı-Çandır yol ayrımında, sürücüsünün uyuması sonucu kaza yapmıştır. İlk tespitlere göre 8 vatandaşımız olay yerinde hayatını kaybetmiş, 11'i ağır yaralı olmak üzere 32 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar, hastanelere nakledilerek tedavi altına alınmıştır. Kaza ile ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır. Kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar dileriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

HASTANEDE TEDAVİ ALTINDA OLANLAR

Kazada yaralanan Aytaç Çağlar Fakı, Buket Fakı, Yakup Özer, Nazmiye Buyuran ve Fatma Ebru Bordanacı  Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, Semcan Özsoy ile Nuran Urgancı da Yüksek İhtisas Hastanesinde tedavi altına alındı.

"OTOBÜS ŞOFÖRÜ BÜYÜK İHTİMALLE YOLU BİLMİYORDU"

Yaralılardan Aytaç Çağlar Fakı, gazetecilere yaptığı açıklamada,  Kastamonu'dan  Ankara'ya gitmek için yola çıktıklarını söyledi. Kaza anı hakkında bilgiler veren Fakı, şunları anlattı: "(Otobüs şoförü) Büyük ihtimal uykusuzluk vardı. Saat 03.30'da mola verdik. Sonra uyumuşum. Kaza yaptığımız yer dümdüz bir yol. Yani kaza yapılacak bir yer değildi. Herkesin tahmini otobüs şoförünün uyuduğuydu. Uyumasaydı belki bu 8 kişi ölmeyecekti. Ben bu hastanede olmayacaktım. Eşim sınava girecekti. Otobüs şoförü büyük ihtimalle yolu bilmiyordu. Başka bir ilin otobüs şoförüydü. Çünkü birkaç kere yolu kaçırıp tekrar geri gelerek döndüğümüz oldu. Firmalardan isteğimiz, yolları bilen şoförleri otobüslere versinler ki bu acıları yaşamayalım. Her otobüste bir yedek şoför olsun. Ben burada eşimi bekliyorum. Belki eşim buradan  Ankara'ya sevk edilecek. Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. Ölenlerin ailelerine sabır diliyorum."

ankara facia şöfor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu