Rusya'dancIŞİD’in YPG’yle anlaştığına dair veriler var açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "IŞİD'in Kürtlerle anlaştığına dair güvenilir veriler var" açıklamasını yaptı.

Rusya'dancIŞİD’in YPG’yle anlaştığına dair veriler var açıklaması
Rusya'dancIŞİD’in YPG’yle anlaştığına dair veriler var açıklaması Kanaltürk Haber

ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’ye silah sevkiyatının başlaması gündemin üst sıralarında yer alırken, çarpıcı bir açıklama Rusya’dan geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan “IŞİD’in Rakka’dan çıkmak için Türkiye tarafından PKK’nın Suriye kolu olarak değerlendirilen YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile anlaştığına” dair açıklamanın güvenilir verilere dayandığını söyledi.
Lavrov, “Duyduğum kadarıyla SDG, Savunma Bakanlığı’nın ‘SDG’nin, IŞİD militanlarının Rakka’dan Palmira’ya yönüne doğru geçmesi için bir koridor temin edilmesi konusunda IŞİD ile anlaşma yaptığı’ yönündeki açıklamasını reddetti. Ancak Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu bilgiyi teyit etti. Bu bilgi, güvenilir verilere dayanıyor. Dahası, söz konusu bilgi kamuoyuna yansıdıktan hemen sonra IŞİD militanları Rakka’dan çıkarak, Palmira’ya doğru hareket etti” dedi.

Palmira’ya hareket eden IŞİD militanlarını vurduğunu belirten Lavrov, “IŞİD militanları Suriye’nin neresinde görülürse görülsün, adım atacağız. Gerek militanlar, gerek üsleri, gerekse de eğitim kampları meşru hedeflerdir” diye vurguladı.

ABD RUSYA İŞİD bakan PKK YPG Sergey Lavrov SDG
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kayseri'de Bylock operasyonunda 100 kişi için gözaltı kararı alındı
Kayseri'de Bylock operasyonunda 100 kişi için gözaltı kararı alındı
Bakan Işık açıkladı: 6 kişi görevden alındı
Bakan Işık açıkladı: 6 kişi görevden alındı