Kızılay'dan Suriye'ye Yardım Eli

Kızılay'dan Suriye'ye yardım eli Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık Suriye'de iftar açtı.

Kızılay'dan Suriye'ye Yardım Eli
Kızılay'dan Suriye'ye Yardım Eli Kanaltürk Haber

Kızılay Genel Başkanı Kınık Suriye'de iftar açtı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık: "1000 konutluk ilk etapta kalıcı konutların inşasına başladık"

HATAY - Suriye'nin İdlib kentinde Türk Kızılay'ı tarafından oluşturulan "Halep Düzce Şevkat Çadır Kentinde Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın katılımıyla iftar düzenlendi. 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yaptığı açıklamada, İdlib'te sadece 4 bin kişinin barındığını ama buna benzer çadır kentlerde 700 Bin insanın yaşadığını söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Kınık, Savaşın başladığı günden bu yana Kızılay'ın bölgeye göndermiş olduğu insanı yardım miktarının yaklaşık 40 Bin tır olduğunu ayrıca 40 Bin TIR'lık insani yardım, 250 Bin Tonluk yaklaşık Un'un Afad ve Toprak Mahsulleri ofisinin koordinesi ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını kaydetti.

Kınık, Ramazan aynının başlamasıyla Kızılay kamplarında kalan insanlara 3 öğün gıda verildiğini belirterek: "İdlib kırsalında Düzce Halep Kampındayız. Kızılay'ın buna benzer 4 tane kampı var. Bu anlamda koruma sağlıyoruz. Savaşın yedinci yılındayız. Maalesef 11 Milyonu aşkın insan evini barkını terk etmek zorunda kaldı. Bunların 5 Milyonu evlerini terk ettiler, 3 Milyonu'da Türkiye'deler. Suriye'nin içerisinde kalan 7 Milyon insanın Türkiye sınırına yakın olan özellikle Azez Bölgesi ve İdlib Bölgesinde 3 Milyonu aşkın 4 Milyonu aşkın insan barınıyor. Bunlar maalesef çok ibdiai şartlarda yaşamak zorundalar.
 

İdlib'te sadece 400 civarında buna benzer çadır kentte 700 Bin insan yaşıyor. ve bunlar maalesef bir şey ödeyemedikleri için yardıma muhtaç bir şekilde yaşamak durumundalar. Kızılay olarak ellerimizden geldiği kadar bu insanları ayakta tutundurmaya çalışıyoruz. Savaşın başladığı günden bu yana kadar Kızılay olarak buraya göndermiş olduğumuz insanı yardım miktarı yaklaşık 40 Bin tır. 40 Bin Tır'lık insani yardım, 250 Bin Tonluk yaklaşık un Afad ve Toprak Mahsulleri ofisimizin koordinesi ile beraber buradaki insanlara ulaştırıldı.

Ama bu 4 Buçuk Bilyon insana yaklaşık her gün buna benzer yardıma ve desteğe ihtiyaçları var. Bizde ramazan ayında Kızılay olarak bu kamplarımızda yaşayan insanlara 3 öğün gıda veriyoruz, desteği veriyoruz ve akşamları da iftarlarını pişirilmiş gıdalarını veriyoruz. Onların damak tadına uygun bir şekilde bu iftariyelikleri dağıtıyoruz. İftar ve sahurluk olarak" dedi.

Kızılay Genel Başkanı Kınık, Ateşkesin ardından yaklaşık 1 aydır insanların normale döndüğünü gözlemlediklerini vurguladı.

Kınık, Kızılay'ın bölgede bulunan insanların normalleşmesi için 1000 kalıcı konut inşasına başladığını kaydederek:"Bundan sonraki süreçte özellikle Astana Ateşkes Döneminden sonra bu bölgenin çatışmasızlık bölgesi olarak ilan edilmesinden sonra burada hayat biraz daha göreceli olarak normale dönmeye başladı. En azından ölme korkusu, ölüm korkusu, havadan bombalanma korkusu şu anda yok, 1 aydır yaklaşık. Bunun olumlu tesirleri var. 

Bizde elimizden geldiği kadar hayatın normalleşmesi için ilk etapta kalıcı konutların inşası ki 1000 konut inşaımıza başladık. Sonra meslek edindirme, altyapı destekleri, okul, hastane gibi çok boyutlu desteklerle buradaki hayatı normalleştirmeye ve insanların evlerine Türkiye'deki belki muhacir kardeşlerimizin tekrar ülkelerine dönmelerine yardımcı olmaya çalışacağız" kelimelerini kullandı.

kızılay süriye yardım Dr. Kerem Kınık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çiğli şehitlerine veda
Çiğli şehitlerine veda
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu
Kısıklı Meydanı, “Kısıklı Milli İrade Meydanı” oldu